aktualności

Woda w pracy – butelki szklane, plastikowe czy dystrybutor?

 

Spis treści:
Bezpieczeństwo i higiena wody w miejscu pracy
Woda w pracy – jakie opcje wybrać?
Dystrybutory wody – wady i zalety

 

Stosowne przepisy określają, że każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom napojów w sytuacji, gdy pracują oni w szczególnie uciążliwych warunkach. Wielu pracodawców organizuje jednak napoje dla pracowników na co dzień, niezależnie od wskazanych wymogów. Zazwyczaj zapewniają świeżą wodę pitną. Jaki napój wybrać: w butelkach szklanych, plastikowych czy też w dystrybutorze? Poniżej znajdziesz korzyści przemawiające za każdym z tych rozwiązań.

Woda dla pracowników – kodeks pracy

Artykuł 232 Kodeksu pracy wskazuje, że w upalne dni pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom zatrudnionym w szczególnie uciążliwych warunkach odpowiednich napojów, jeżeli jest to konieczne ze względów profilaktycznych. Przepisy te doprecyzowuje też Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych napojów i posiłków. Pracownicy przebywający na otwartej przestrzeni muszą otrzymać napoje przy temperaturze 25 stopni Celsjusza, natomiast zatrudnieni w zamkniętych pomieszczeniach – przy temperaturze 28 stopni.

Co istotne, woda do pracy musi zostać przekazana pracownikom bezpłatnie i w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Ustawodawca nigdzie nie precyzuje, jaka ma to być ilość. Pod pojęciem napojów rozumie się przede wszystkim czystą wodę pitną. Jeśli nie zapewni on napojów, to musi wypłacić podwładnym ekwiwalent, co określają stosowne przepisy BHP. Odmowa dostarczenia napojów lub wypłacenia ekwiwalentu przez pracodawcę są zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 000 do nawet 30 000 złotych.

Woda w miejscu pracy butelkowana

Woda do biura jest najczęściej dostarczana przez pracodawcę w postaci wody butelkowanej lub z dystrybutora. Każda z tych form ma swoje zalety. Woda w butelkach plastikowych daje przede wszystkim duże możliwości wyboru konkretnego rodzaju i producenta napoju. Można bowiem zdecydować się na wodę źródlaną albo mineralną, wysoko-, średnio- lub niskozmineralizowaną, z bąbelkami bądź niegazowaną. To sprawia, że pracodawca ma możliwość zróżnicowania zamówienia, dzięki czemu każdy pracownik może otrzymać napój, który najlepiej odpowiada jego preferencjom.

Ponadto możliwy jest zakup butelek o różnej pojemności – zarówno dużych, dwulitrowych opakowań, jak i niewielkich butelek półlitrowych, co również zwiększa komfort wyboru. Butelkę z wodą pracownik może mieć zawsze przy sobie i napić się w razie potrzeby, bez obaw, że napój wyleje się z pojemnika, jak może się zdarzyć w przypadku wody w kubku.

Woda w pracy w butelkach szklanych również wiąże się z wieloma korzyściami. Pracodawca ma tu także możliwość wyboru rodzajów i pojemności opakowań, jednakże należy się liczyć z tym, że asortyment butelek szklanych z wodą nie jest tak duży, jak butelek plastikowych. Jest to natomiast z pewnością bardziej ekologiczne rozwiązanie niż opakowania plastikowe. Szkło jest bowiem materiałem, które można łatwiej poddać w całości recyklingowi, co niestety nie zawsze jest takie proste w przypadku plastiku.

Woda do biura – dystrybutor

Cieszącą się dużą popularnością opcją jest dostawa wody do biura w postaci dystrybutora, czyli specjalnego urządzenia podającego wodę w sposób ciągły. Sprzęt posiada mały kran, z którego leci woda ciepła lub zimna, w zależności od preferencji użytkownika. Rozwiązanie to pozwala zatem na szybkie uzyskanie podgrzanej wody do zrobienia np. kawy czy herbaty, bez konieczności korzystania z czajnika. To zaleta, którą nie może się poszczycić woda butelkowana.

Ponadto dystrybutor wody do biura to wygoda dla pracodawcy. Regularne dostawy dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa sprawiają, że szef nie musi pilnować zakupów kolejnych zgrzewek wody albo szacować, ile wody wypiją pracownicy, aby zapewnić im odpowiednią liczbę butelek. Dystrybutory gwarantują, że w firmie nie zabraknie wody dla pracowników, a także dla klientów czy kontrahentów umówionych na spotkania.

Woda gazowana do biura w dystrybutorze to także rozwiązanie bardzo ekologiczne. Pojemniki, w których magazynowana jest woda są wykorzystywane wielokrotnie. Dzięki temu nie przyczyniasz się do produkcji i składowania nadmiernej ilości plastiku. Pozbywasz się też problemu z utylizacją małych, plastikowych butelek po wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *