aktualności

Sprzątanie biura – jak należy je wykonać prawidłowo?

Wbrew pozorom prawidłowe sprzątanie biura nie należy do najprostszych czynności. Choć mogłoby się wydawać, że jest to praca jedynie fizyczna, bardzo dużo zależy od odpowiedniej organizacji oraz umiejętności logicznego myślenia. Osoby kierujące zespołem sprzątającym powinny rozdzielić obowiązki w taki sposób, aby sprzątanie przebiegało sprawnie i dokładnie. Częstym błędem okazują się sytuacje, kiedy do niektórych pomieszczeń nie została przydzielona żadna osoba albo kiedy wspomniany podział nie jest jasny dla pracowników. W efekcie nie tylko wydłuża się czas pracy, ale narasta również zdenerwowanie zarówno wśród pracowników, jak i u osób pracujących na co dzień w biurze, które dostrzegają zabrudzone powierzchnie. Jak sprawić, żeby sprzątanie w biurze zajmowało mniej czasu, ale cechowało się przy tym większą dokładnością i efektywnością?

Dlaczego regularne sprzątanie biura jest aż tak ważne?

To prawda, że odpowiednie sprzątanie i utrzymywanie porządku w biurze to czynniki, które mają ogromny wpływ na samopoczucie pracowników oraz na ich wyniki w pracy. Z tego powodu zatrudnienie profesjonalnej firmy zajmującej się sprzątaniem to nieoceniona pomoc w zachowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Warto bowiem pamiętać, że odwiedzający biuro klienci lub wspólnicy bardzo często zwracają dużą uwagę na czystość panującą w pomieszczeniach. Im lepsze wrażenie zrobi na nich wnętrze biura, tym większa szansa na zdobycie uznania i zaufania. Niezwykle istotne okazują się przede wszystkim takie pomieszczenia jak sale konferencyjne i toalety. Porządek w tego typu miejscach dobrze świadczy o umiejętności zarządzania większymi powierzchniami oraz przestrzenią, w której się pracuje.

Regularne sprzątanie w biurze okazuje się też bardzo ważne dla pracowników, którzy przebywają w nim na co dzień. Zabrudzone powierzchnie, niewyniesione śmieci czy nieprzyjemne zapachy unoszące się w takich pomieszczeniach jak kuchnia lub łazienka skutecznie demotywują i utrudniają koncentrację. Tego typu sytuacje sprawiają również, że pracownicy niechętnie przychodzą do biura. Co więcej, unoszący się w powietrzu kurz wywołuje reakcje alergiczne u osób uczulonych na wszelkiego rodzaju roztocza. Dlatego też zadbanie o porządek powinno stać się jednym z priorytetów każdego przedsiębiorcy. Niestety wiele osób wciąż popełnia duży błąd i nie przykłada wystarczającej uwagi do tego, jak dana firma sprzątająca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby dowiedzieć się, czy porządki są wykonywane w prawidłowy i dokładny sposób.

Kolejność sprzątania biura jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na organizację pracy

Od prawidłowej kolejności sprzątania biura zależy nie tylko końcowy efekt porządków, ale również czas, jaki na nie przeznaczymy. Z tego powodu jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto dobrze przemyśleć organizację pracowników i przydzielić im poszczególne pomieszczenia lub części biura. Tego typu podział obowiązków znacznie przyspieszy cały proces sprzątania, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji i przekazaniem jej pracownikom dobrze kilka razy sprawdzić, czy do każdego pokoju została przypisana osoba sprzątająca. Dzięki temu unikniemy nieporozumień oraz sytuacji, w których biuro okazuje się niezbyt dobrze posprzątane.

Odpowiednia kolejność sprzątania biura wpływa na ostateczny rezultat porządków. Dlatego też warto kierować się prostymi zasadami, które pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty i pomagają uniknąć momentów, kiedy jedno miejsce musimy czyścić kilka razy ze względu na ponowne zabrudzenia. Podczas sprzątania biura warto pamiętać przede wszystkim o:

– rozpoczęciu porządków od miejsc, które sprawiają wrażenie najbardziej zabrudzonych – trudny do usunięcia brud często wymaga użycia środków, które skutecznie go rozpuszczają i w efekcie pozwalają na łatwiejsze usunięcie. Warto jednak wiedzieć, że tego typu środki potrzebują więcej czasu, aby zadziałać w prawidłowy sposób. Z tego też powodu na początku sprzątania powinno się spryskać nimi najbardziej problematyczne powierzchnie, a następnie w oczekiwaniu na ich działanie, skupić się na czyszczeniu mniej zabrudzonych miejsc,

– sprzątaniu od najwyższego miejsca – wiele początkujących osób popełnia błąd, zaczynając porządki od miejsc położonych niżej. Przechodząc następnie do wyższych półek, okazuje się, że ścierany z nich kurz oraz inne zanieczyszczenia ponownie spadają na znajdujące się niżej szafki. Z tego powodu sprzątanie powinno zaczynać się od najwyższego miejsca. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy musieli kilka razy czyścić jedną półkę,

– sprzątaniu wewnątrz szafek, a następnie na zewnątrz – wycierając wnętrze szafek, sprawiamy, że kurz znajdujący się wewnątrz wydostaje się na zewnątrz i tym samym może prowadzić do ponownych zabrudzeń frontów czy innych półek. Dlatego podobnie jak w przypadku wcześniej opisanej zasady, dobrym pomysłem będzie dokładne umycie wszystkich szafek od wewnątrz, a w drugiej kolejności skupienie się na pozostałych elementach,

– dezynfekcji pomieszczeń – dezynfekcja wspólnych przestrzeni ma bardzo duży wpływ na zachowanie czystości i pozbycie się wszystkich szkodliwych bakterii. Dlatego też dezynfekcja biura jest niezwykle istotna przede wszystkim w takich pomieszczeniach jak jadalnia, kuchnia czy łazienka. Warto wykorzystać wówczas sprawdzone płyny antybakteryjne, które skutecznie usuną bakterie, a przy tym nie wpłyną na podrażnienie skóry i nie zostawią długo unoszącego się w powietrzu zapachu.

Jak często należy sprzątać poszczególne pomieszczenia?

Podczas sprzątania niezwykle ważne okazuje się zadbanie o porządek w miejscach, w których najczęściej przebywają pracownicy oraz klienci. Dlatego warto na bieżąco oceniać panującą w danych pomieszczeniach czystość i regularnie usuwać zanieczyszczenia z biurek, stołów, blatów czy regałów. Mimo to szczególną uwagę należy poświęcić takim miejscom jak kuchnie oraz łazienki. W przypadku takich przestrzeni niezwykle ważne staje się nie tylko usunięcie wszelkich zabrudzeń, ale również dezynfekcja biura w celu pozbycia się wszelkich bakterii. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o porządku przed biurem – regularne wynoszenie śmieci znajdujących się na zewnętrz, usuwanie niedopałków czy dbanie o czystość podjazdu i samego wejścia to biura mają duży wpływ na wizerunek całej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *