aktualności

Jaki rodzaj papieru do drukarki wybrać do zastosowań biurowych?

 

Spis treści:
Papier do drukarki – jak wybrać odpowiedni?
Najważniejsze cechy dobrego papieru do drukowania
Rodzaje papieru do drukowania
Jakie gramatury papieru do drukarki są dostępne?
Jakie formaty papieru do drukowania są najczęściej wybierane?

 

Zwykły dokument, wizytówka, czy też przyciągająca wzrok broszura reklamowa – rodzaj papieru, wykorzystywanego na co dzień w firmie, powinien być dostosowany do określonych zadań. Zwykły biały arkusz sprawdza się w codziennych pracach, ale niektóre projekty — zwłaszcza te dostarczane klientom — wymagają specjalnego materiału o błyszczącym wykończeniu lub odpowiedniej grubości. Zrozumienie tego, jakie rodzaje papieru do drukarki są dostępne na rynku i dobranie właściwych produktów do specyfiki prowadzonego biznesu sprawi, że codzienna realizacja firmowych celów stanie się łatwiejsza, skuteczniejsza i bardziej ekonomiczna.

Papier biurowy – którą gramaturę wybrać?

Zacznijmy od wspomnianej już wcześniej gramatury papieru. Im większa gramatura, tym grubszy arkusz. Grubszy papier do drukarki jest bardziej wytrzymały, mniej podatny na marszczenie i zapewnia wyższą jakość. Najpopularniejsza gramatura papieru biurowego A4 to 80 g/mkw. Rodzaj ten doskonale sprawdzi się do wydruku zwykłych czarno-białych dokumentów wewnętrznych, wykorzystywanych na co dzień lub projektów wielostronicowych, w których od jakości ważniejsza jest oszczędność. Nieco wyższa gramatura papieru a4 do drukarki – np. 100 g/mkw – jest idealna do raportów lub innych dokumentów, które muszą wytrzymać częstsze użytkowanie, ponieważ np. przechodzą z rąk do rąk.

Papier biurowy A4 o gramaturze 120 g/mkw to dobre rozwiązanie w przypadku wydruku wszelkich ofert biznesowych i korespondencji, która jest wysyłana do kontrahentów. Wykorzystywanie w takich sytuacjach zdecydowanie trwalszych arkuszy może świadczyć o tym, że firma zwraca uwagę na detale. Najwyższe gramatury, sięgające nawet 250 g/mkw, dotyczą ciężkich, trwałych papierów biurowych, które sprawdzą się do drukowania wizytówek, broszur, folderów i okładek.

Dobry papier A4 do drukarki – powlekany czy niepowlekany?

Powlekane lub niepowlekane wykończenie wpływa na wygląd, teksturę i trwałość papieru. Materiał powlekany ma na powierzchni specjalną dodatkową warstwę, która podkreśla wszelkie nadruki. Może mieć wykończenie od matowego do wysokiego połysku. To zazwyczaj papier do biura, gwarantujący wysoką estetykę wydruków.

Papier powlekany najlepiej sprawdza się w przypadku projektów, w których kolory i obrazy muszą być wyraźne lub wtedy, gdy po prostu potrzebujemy trwałego, odpornego na wilgoć materiału. Jest najczęściej używany do drukowania katalogów, czasopism, broszur, folderów reklamowych i pocztówek. Popularnym rodzajem materiału powlekanego jest papier kredowy do drukarki, często wykorzystywany również np. do tworzenia wizytówek oraz dyplomów.

Z drugiej strony, niepowlekany papier do drukarek nie ma warstwy pokrywającej naturalne włókna, dzięki czemu jest bardziej chłonny niż arkusze powlekane. Najlepiej nadaje się do zadań związanych z drukowaniem samego tekstu bez wielokolorowych obrazów. Idealnie sprawdzi się również w przypadku wydruków, na których trzeba będzie nanosić dodatkowe notatki długopisem. Papier niepowlekany jest najczęściej używany do przygotowania kopert, ulotek, biuletynów i standardowych dokumentów.

Papier samoprzylepny do drukarki – co warto o nim wiedzieć?

Arkusze samoprzylepne to papiery, których jedna strona jest przeznaczona do zadrukowania, a druga pokryta klejem i zabezpieczona warstwą do odrywania. Materiał ten idealnie nadaje się do przygotowywania etykiet oraz różnego rodzaju naklejek. Może być szeroko wykorzystywany w firmowych biurach do segregacji dokumentów i oznaczania przesyłek, w kancelariach do znakowania akt, w sklepach internetowych i stacjonarnych, w pracy elektryków oraz na magazynach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać także papier samoprzylepny do drukarki atramentowej w domowym zaciszu i przygotować naklejki, którymi następnie oznacza się np. słoiki z przetworami. Często po papier samoprzylepny do drukarki laserowej sięga się w przypadku tworzenia albumów ze zdjęciami. Na wysokiej jakości arkuszu można nadrukować ulubione fotografie, a następnie, odrywając zabezpieczającą warstwę, wkleić je do albumu. Nie trzeba każdego zdjęcia pokrywać klejem i martwić się o to, że papier pod jego wpływem się odkształci.

Dobre papiery samoprzylepne do drukarek zapewniają jakość i trwałość. Są łatwe w użyciu – można naklejać je na różnego rodzaju powierzchnie, w tym m.in.: inny papier, tekturę, metal, szkło, plastik oraz inne tworzywa sztuczne. Bez względu na to, czy wybierzemy papiery samoprzylepne do drukarek laserowych, czy też postawimy na papiery samoprzylepne do drukarek atramentowych, ułatwimy sobie utrzymanie porządku i przyspieszymy prace w firmie lub przestrzeni domowej.

Ryza papieru A4 – ile może kosztować?

Ryza obejmuje 500 kartek papieru, choć dzisiaj często pojęciem tym określa się również paczki z 250 arkuszami. Ceny materiałów będą różnić się od ich jakości, rozmiaru oraz przeznaczenia. Koszt standardowej ryzy papieru A4, wykorzystywanej do zadań biurowych, może wahać się od kilku do kilkunastu złotych. Firmy bardzo często zamawiają paczki, które zawierają 5 standardowych ryz.

Ceny dobrych papierów kredowych do drukarek będą już znacznie wyższe. Mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za 100 arkuszy. W tym przypadku jednak cena wiąże się z lepszą jakością i trwałością wydruków. O wiele droższe od standardowych ryz papierów do biura będą również materiały wykorzystywane przez np. profesjonalnych fotografów. Zwykle są one dostępne w paczkach, obejmujących 10-20 arkuszy i kosztują kilkadziesiąt złotych. Duży wpływ na cenę ma w tym przypadku wysoka gramatura.

Od czasu do czasu pada również pytanie: ile kosztuje ryza papieru kolorowego? Materiały tego typu najczęściej wykorzystuje się w szkołach, przedszkolach i innych placówkach, organizujących zajęcia plastyczne. Koszt jednej ryzy papieru kolorowego różni się od ceny, którą trzeba zapłacić za standardowy biały arkusz. W tym przypadku zwykle zamawia się paczki, obejmujące nie więcej niż 250 kolorowych kartek. Cena w przeliczeniu na jedną stronę, w porównaniu do zwykłej ryzy białego papieru, będzie więc prawie dwukrotnie wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *