aktualności

Długopisy i ołówki biurowe

 

Spis treści:
Długopisy i ołówki biurowe – jakie wybrać?
Rodzaje wkładów do długopisów
Długopisy żelowe, kulkowe i wieczne
Ołówki z grafitowymi wkładami

 

Ołówki i długopisy to niepozorne akcesoria, bez których jednak trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Są niezbędne nie tylko w biurze czy w szkole, ale również w domu. Sprawdź, jakie długopisy i ołówki biurowe kupić, aby cieszyć się praktycznymi i trwałymi przyborami do pisania.

Długopisy biurowe – jakie wybrać?

Długopis to chyba najpopularniejszy i najchętniej wykorzystywany artykuł piśmienniczy. Wyróżnia się różne rodzaje długopisów, dzięki czemu każda osoba poszukująca dobrej jakości, praktycznego akcesorium do pisania może znaleźć produkt odpowiedni dla siebie. Wybierając długopis do biura, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Długopis dostosowany do dłoni

Dobrej jakości długopis powinien zapewniać możliwość lekkiego i wyraźnego pisania, bez konieczności silnego dociskania go do kartki. Podczas pisania tusz nie może się rozmazywać. Długopis kulkowy bądź innego rodzaju powinien też wygodnie leżeć w dłoni, dlatego wybierając ten produkt, weź pod uwagę jego wielkość i kształt. Istotnym aspektem podczas wyboru akcesorium jest także grubość końcówki, która powinna być dostosowana do charakteru pisma użytkownika. Grubszy model sprawdzi się bowiem u osoby piszącej zamaszyste, duże litery, a cieńszy jest odpowiedni dla użytkownika stawiającego drobne, nieduże znaki.

Rodzaje długopisów

Wybierając przybory do pisania, zwróć również uwagę na rodzaj długopisu. Ten nieduży, niepozorny gadżet występuje w kilku wariantach.

Długopis olejowy to bardzo popularny typ przyborów do pisania. Jest lekki, niedrogi i wygodny w użyciu. Pozwala pisać pod każdym kątem, dzięki czemu jest idealny do szybkich notatek. Zawiera wkład wypełniony tuszem na bazie oleju, który szybko wysycha na papierze, redukując tym samym ryzyko smug. Na końcu wkładu znajduje się mała kulka, która szczelnie wypełnia rurkę z atramentem, co sprawia, że tusz nie wysycha. Bywa, że długopisy te przerywają podczas pisania. Tusze olejowe nie mają ponadto tak wyrazistych kolorów, jakie występują w innych wkładach, np. w długopisie żelowym.

Wielką zaletą długopisów żelowych jest to, że można je kupić w bogatej gamie kolorów. Żółte, pomarańczowe, różowe, fioletowe, zielone, turkusowe, brązowe – to zaledwie kilka z wielu barw wkładów, które znajdziesz w dobrej jakości żelowych przyborach do pisania. Niektóre z nich są tak mocno napigmentowane, że kryją nawet ciemny papier. Ze względu na konsystencję atramentu pismo stworzone dzięki tym akcesoriom jest bardzo estetyczne i wyraźne. Niektóre długopisy żelowe zawierają niewielkie błyszczące drobinki, dzięki czemu pismo pięknie się błyszczy. Wkłady są wypełnione żelem na bazie wody, co wpływa na nieco dłuższy czas schnięcia, ale jednocześnie gwarantuje bardzo dobre krycie.

Długopisy kulkowe mają także wkłady z tuszem bazującym na wodzie, co pozwala uzyskać ogromny wybór kolorów. Końcówka wkładu jest zakończona kulką, co sprawia, że model ten przypomina nieco długopis żelowy. Atrament w długopisach kulkowych gwarantuje bardzo dobre krycie i dość szybkie wysychanie. Produkt pisze pod każdym kątem, jest więc idealny do tworzenia szybkich zapisków.

Kolor atramentu

Kupując długopis, zwróć także uwagę na kolor atramentu. Najpopularniejsze są wkłady czarne i niebieskie, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Nadają się do pisania formalnych pism, oficjalnych listów, a także podpisywania ważnych umów i dokumentów. Zakup długopisu żelowego czarnego lub niebieskiego to zatem bezpieczny i polecany wybór dla każdego. Sklepy oferują ponadto przybory piśmiennicze o innych kolorach. Zielone, brązowe, fioletowe czy pomarańczowe wkłady są chętnie wybierane przez osoby twórcze, kreatywne, które lubią się wyróżniać. Ogólna zasada jest taka, że długopis żelowy czarny lub niebieski może być wykorzystywany bez obaw niemal zawsze i wszędzie, atrament o niestandardowych barwach nadaje się do wyróżnienia tekstu, z kolei czerwony jest idealny do zaznaczania błędów i korekty, stąd tak często stosują go nauczyciele.

Jaki ołówek wybrać?

Poza długopisami powszechnym wyposażeniem każdego szkolnego piórnika czy przybornika biurowego jest ołówek z gumką. W przypadku tego typu przyborów wybór jest nawet większy niż w długopisach.

Ołówki twarde są powszechnie wykorzystywane do wykonywania rysunków technicznych, szkicowania, zaznaczania konturów albo tworzenia projektów, w których niezbędne jest narysowanie cienkich linii. Stopień twardości ołówka określa się, stosując 10-stopniową skalę: od 10 H (najtwardszy model) do H (najbardziej miękki z twardych). Produkty te cechują się jasnym odcieniem kreski. Twarde ołówki z gumką mniej się tępią i wolniej zużywają w porównaniu z innymi przyborami biurowymi tego rodzaju.

Miękkie ołówki są oznaczone literą B. Wyróżnia się ołówki o różnym stopniu miękkości: od B (najtwardszy z miękkich ołówków) do 9 B (najbardziej miękki, cechujący się najciemniejszą kreską). To idealne narzędzia do rysowania i cieniowania. Zestaw ołówków miękkich pozwala uzyskać bardzo nasycone kolory i linie o różnej grubości. Szybko się tępią i zużywają, co jednak nie zawsze bywa wadą.

Ołówki HB, oznaczane też jako ołówki F, to modele o średniej twardości, które są idealne zarówno do pisania, jak i rysowania. Łatwo się ścierają, co często stanowi zaletę, np. w przypadku odrabiania lekcji, kiedy trzeba zmazać i napisać poprawny wynik dodawania, jak również podczas tworzenia rysunku, gdy należy poprawić kreskę.

Osobom zajmującym się profesjonalnie wykonywaniem grafiki lub rysunków technicznych poleca się zestawy ołówków technicznych. Akcesoria te są również stosowane przez zawodowych kreślarzy w biurach architektonicznych, studentów architektury czy też uczniów na lekcji techniki. Charakteryzują się różną twardością, np. 2B, HB lub 8H.

Szukając ołówka dla siebie, możesz również zdecydować się na wersję automatyczną. To modele idealne dla użytkowników, którzy nie chcą temperować ołówków, a jedynie wymieniać wkłady na nowe. Modele te cechują się różną twardością (np. 2B, B, HB, 2H) i grubością, np. 0,35 mm, 0,7 mm czy 1 mm. Ich zaletą jest precyzja kreski oraz brak zabrudzeń.