aktualności

Wiosenne porządki, idą porządki! Jak odświeżyć swoje biuro?

 

Spis treści:
Wiosenne porządki w biurze – jak odświeżyć swoje miejsce pracy?
Organizacja miejsca pracy
Czyszczenie i konserwacja sprzętu biurowego
Utrzymywanie porządku i systematyczność w pracy

 

Wystrój wnętrza ma duże znaczenie dla samopoczucia oraz komfortu pracy. Nawet najnowocześniej wyposażone biuro może wymagać zmian, aby jeszcze lepiej dopasować je do potrzeb pracowników. Nie musisz przeprowadzać kompleksowego remontu, często wystarczy bowiem drobne odświeżenie. Mamy idealny czas na metamorfozę biura. Sprawdź, jak skutecznie i niedrogo je odświeżyć.

Firmowe wiosenne porządki

Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą ewentualnych prac remontowych, koniecznie posprzątaj biuro. Porządki wiosenne to jednak nie tylko usunięcie kurzu i pajęczyn z zakamarków, ale przede wszystkim pozbycie się zbędnych przedmiotów. Niepiszące długopisy, mnóstwo podręcznych notatek i przede wszystkim stare, zbędne dokumenty tylko zagracają przestrzeń i zbierają kurz. Warto się ich pozbyć, aby nie tylko zwolnić miejsce na nowe, ważne i potrzebne przedmioty, ale też poprawić wygląd biura. Nie od dziś wiadomo, że przestrzenne, jasne i czyste biuro jest o wiele bardziej komfortowe dla pracowników niż pomieszczenie pełne niepotrzebnych gadżetów.

Dobrym pomysłem są wspólne porządki w gronie pracowników z zespołu. W ten sposób nie tylko znacznie szybciej i skuteczniej pozbędziecie się zbędnych przedmiotów, ale również zintegrujecie się. Takie wiosenne porządki pracownicze są bardzo przydatne z punktu widzenia pracodawcy również z innego powodu. To z pozoru zwyczajne działanie może dużo powiedzieć o pracownikach, np. który z nich staje się liderem wyznaczającym zadania innym. To świetna metoda na sprawdzenie pracowników w różnych sytuacjach, a tym samym zdobycie wiedzy na temat ich predyspozycji, co możesz wykorzystać później, np. przy przydzielaniu obowiązków zawodowych.

Odświeżone biuro – czyste powietrze

Porządek w biurze to nie wszystko. Zadbaj również o świeże, czyste powietrze. To bardzo ważne dla komfortu i wydajności pracy oraz zdrowia pracowników. Niestety, brudne powietrze w mieście, smog i bliskość ulicy ze sznurem samochodów sprawia, że mnóstwo zanieczyszczeń przedostaje się do biura. Dodatkowo wielu pracowników palących, mimo że robią to na tarasie lub w specjalnym pomieszczeniu, przenosi nieprzyjemny zapach papierosów do wspólnych pomieszczeń. Dym tytoniowy oraz pyły i kurz z zewnątrz mogą prowadzić do wielu chorób i dolegliwości. Zawroty i bóle głowy, złe samopoczucie, alergie, a nawet choroby układu oddechowego, krążenia i astma to skutki przebywania w zanieczyszczonym środowisku o złej jakości powietrza. Dlatego tak ważne jest zadbanie o jego czystość w biurze.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na czyste powietrze w biurze. Przede wszystkim zadbaj o regularne odkurzanie i sprzątanie pomieszczeń, a także czystość systemów wentylacyjnych. Regularnie wietrz pokoje, oczywiście pod warunkiem, że powietrze na zewnątrz nie jest bardziej zanieczyszczone niż to w biurze. Nie zapominaj o wietrzeniu o każdej porze roku, również zimą. W chłodne miesiące stosuj wietrzenie krótkie, ale intensywne: otwieraj szeroko okna na kilka minut.

Aby zapewnić przyjemny zapach w pokoju biurowym, zastosuj aromaterapię. Pięknie pachnące olejki w kominku zapachowym pozytywnie wpłyną na samopoczucie pracowników. W zależności od aromatu możesz uzyskać inne efekty, np. dodać energii albo zrelaksować i wyciszyć pracowników.

Dobrą inwestycją jest też elektroniczny oczyszczacz powietrza. Nowoczesne urządzenia nie tylko oczyszczają, ale również nawilżają i jonizują powietrze, dzięki czemu staje się ono świeższe i zdrowsze.

Rośliny w biurze

Zadbaj o rośliny w biurze. Stanowią one nie tylko efektowną ozdobę wnętrza, ale są bardzo korzystne dla zdrowia i samopoczucia pracowników. Rośliny pochłaniają zanieczyszczone powietrze, oddając w zamian tlen. Do roślin oddających najwięcej tlenu do otoczenia należą bluszcz pospolity, dracena i paproć.

Już dawno udowodniono, że kolor zielony wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie. Barwa ta pomaga w odprężeniu i zredukowaniu stresu. Zielone łodygi i liście roślin działają zatem kojąco i relaksująco. Zaledwie kilka minut patrzenia na rośliny wpływa również korzystnie na narząd wzroku. Lekarze zalecają, aby osoby pracujące przy komputerze przynajmniej raz na godzinę robiły kilkuminutowe przerwy i spoglądały w tym czasie w dal oraz właśnie na coś zielonego. Duże, zielone rośliny w biurze nadają się do tego zadania idealnie.

Zadbaj o oświetlenie

W każdym biurze niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie. Wpływa ono nie tylko na wygodę pracy i wydajność zespołu, ale też jest ważnym elementem wpływającym na wygląd pomieszczenia. Za pomocą oświetlenia możesz w prosty sposób zmienić nastrój i wystrój pokoju biurowego. Jeśli zatem zamierzasz wprowadzić większe zmiany w biurze, pomyśl o oświetleniu. Powinno ono zapewniać odpowiednie natężenie światła – za ciemne może uniemożliwiać czytanie i wypełnianie dokumentacji, a zbyt ostre podrażnia oczy i utrudnia pracę przy komputerze.

W biurze konieczny jest montaż oświetlenia górnego, ale warto zdecydować się też na lampy dodatkowe. Kinkiety, lampki biurkowe, a nawet lampy stojące równomiernie oświetlą całe pomieszczenie. Nowoczesne oświetlenie spełnia również funkcją dekoracyjną i może stać się prawdziwą ozdobą biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *