aktualności

Czy istnieje ołówek idealny? Rodzaje ołówków i oznaczenia – Liberty

Jeden ołówek, a milion zastosowań. Towarzyszą nam one od zawsze w domu, szkole, pracy. Jednak czy potrafimy dobrać odpowiednią twardość ołówka do jego zastosowań? Stopień jego twardości zależny jest od grafitu oraz kaolinu. Większa zawartość grafitu wpływa na miękkość ołówka, natomiast kaolin odpowiada za twardość. Skala twardości ołówków pozwala wyróżnić ich podstawowe typy.

Oznaczenia twardości ołówków

Twarde ołówki oznaczone są literą H. Wśród nich możemy wyróżnić 9 stopni twardości. Litera H mówi o tym, iż ołówek jest najbardziej miękki z twardych ołówków, kolejne oznaczenia H2, H3, H4, H5, H6, H7, H8, H9 informują o większym stopniu twardości.

Miękki ołówek oznaczamy literą B, która świadczy o najbardziej twardym spośród miękkich ołówków. Ołówki oznaczone symbolem B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9 są bardziej miękkimi ołówkami, które idealnie sprawdzą się do cieniowania.

Istnieją także ołówki o pośredniej twardości, które nadadzą się idealnie zarówno do pisania, jak i do amatorskich rysunków. Pośrednia twardość ołówków oznaczona jest literami F oraz HB.

Warto zwrócić uwagę na dokładną twardość ołówków. Oznaczenia wymienione wyżej będą w tym wypadku bardzo pomocne.

Rodzaje ołówków i ich zastosowanie

Twardość ołówków ułatwia wybranie takiego rodzaju, który najlepiej sprawdzi się podczas codziennego użytkowania.

Przeznaczenie ołówków twardych to:

– prace i rysunki techniczne,

– projekty wymagające narysowania cienkich linii,

– rysowanie delikatnych konturów.

Zaletą tych ołówków jest to, że dzięki twardości rysika mniej się tępią, wolniej zużywają i są łatwościeralne.

Z kolei ołówek miękki:

– jest idealny do rysowania artystycznego,

– pozwala narysować grube linie,

– zapewnia mocny, nasycony kolor rysunku,

– umożliwia cieniowanie,

– pozwala rysować linie o różnych grubościach.

Ołówek miękki szybko się zużywa, tępi i jest trudniejszy do ścierania, natomiast ołówki o pośredniej twardości można używać do pisania i rysowania, bo łatwo się ścierają.

Rodzaje ołówków do szkicowania

Zarówno początkujący, jak i zaawansowany rysownik potrzebuje odpowiedniego narzędzia. Zwykle jest to ołówek miękki. Oznaczenie rozpoczyna się wprawdzie od litery B, ale mimo to, taki ołówek może być nadal zbyt twardy. Dopiero od 2B możemy mówić o typie ołówka, który naprawdę  nadaje się do rysowania. W tym przypadku będzie to delikatny szkic albo podrys większej pracy plastycznej. Oznaczenia ołówków z zakresu od 4B do 6B wskazują narzędzia, które można wykorzystać do cieniowania rysunku, uwypuklania kontrastów oraz nadawaniu pracy głębi. Wybierając rodzaj narzędzia do rysunku, stawiamy zawsze na miękki ołówek. Oznaczenie nie jest jednak jedynym wyznacznikiem. Ważne też, aby ołówek miał prosty, nieudziwniony kształt. Dzięki temu będzie dobrze leżał w dłoni, a manewrowanie nim nie sprawi kłopotu. Najpopularniejsze ołówki drewniane mają regularne boki. Wadą drewnianych ołówków bywa konieczność ich częstego strugania, co zatopionych w pracy artystów może nieco rozpraszać. Rozwiązaniem mogą być ołówki automatyczne lub ołówki mechaniczne, które nie wymagają temperowania.

Grubości i twardości ołówków automatycznych

Współczesny ołówek automatyczny zapewnia komfortową, a zarazem nieprzerwaną pracę. Rysik do ołówków automatycznych ma postać grafitu. Występuje w kilku grubościach – 0,5, 0,7 i 0,9 mm. Ponadto ołówki automatyczne nie występują w pełnej skali twardości ołówków tradycyjnych, ze względu na utrudnienia konstrukcyjne. Dostępne są jedynie w twardościach: 2H, HB, B oraz 2B. Idealny ołówek automatyczny do rysowania lub szkicowania powinien mieć rysik o maksymalnej dostępnej grubości. Zbyt cienki mógłby jedynie uszkodzić papier albo pozostawić na nim nieestetyczne wgłębienia.

Ołówki automatyczne są bardzo chętnie wybierane przez projektantów czy księgowych. Nowoczesna konstrukcja takich ołówków opiera się na wysuwanym rdzenia i gumce. Ponadto wzbogacają ją liczne udogodnienia np. profilowana bryła, antypoślizgowa strefa uchwytu. Wiele z nich zwraca uwagę ciekawym designem, tworząc gustowny komplet z długopisem.

Automatyczne ołówki nie zastąpią tradycyjnego ołówka, ale mogą być naszym narzędziem dodatkowym. Przydadzą się w sytuacjach, kiedy trzeba na próbę wypełnić drobnym pismem mniejsze powierzchnie, czy nanieść na projekt linie o stałej grubości.

Ołówki do rysunku technicznego

Stworzenie rysunku technicznego wymaga użycia ołówka twardego. Ma na to wpływ fakt, że jego ślad nie rozmazuje się tak łatwo. Ponadto ten typ rysunku często zawiera niewielkie detale, które muszą pozostać czytelne. Ołówki twarde dobieramy według stopnia twardości, kierując się grubością linii – im cieńsza linia, tym wyższa powinna być twardość ołówka. Z kolei pismo techniczne wymaga zastosowania ołówka o średniej twardości, czyli F lub HB. Nauka rysunku technicznego rozpoczyna się już w szkole podstawowej, dlatego zestawy twardych ołówków przydadzą się nie tylko profesjonalnym projektantom, ale również uczniom.

Oznaczenie ołówków pomoże Ci dobrać odpowiednie narzędzie do Twoich potrzeb. Największy wybór ołówków tradycyjnych oraz automatycznych znajdziesz w sklepie Liberty.

Dobierz odpowiednie narzędzie do Twoich potrzeb. Największy wybór ołówków tradycyjnych oraz automatycznych znajdziesz w sklepie LIBERTY klikają tutaj

Pamiętaj, Twoje zamówienie dostarczymy za darmo także do Wrocławia i okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *