aktualności

Ołówek automatyczny i mechaniczny – kiedy wybrać ? Do czego się przydaje ?

Zarówno dla osób o artystycznym usposobieniu, jak i uczniów, studentów oraz różnego rodzaju pracowników biurowych ołówki mechaniczne lub automatyczne mogą stanowić przydatne akcesoria. Posługując się ołówkiem automatycznym, w przyborniku nie trzeba dłużej trzymać temperówki. Ołówki automatyczne i mechaniczne stanowią wygodną i użyteczną alternatywę dla tradycyjnych ołówków drewnianych. Pod wieloma względami gwarantują wyższy komfort użytkowania. Kiedy szczególnie warto wyposażyć się w ołówek automatyczny lub mechaniczny i jakie jest jego najlepsze zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w poniższym artykule.  

Ołówki automatyczne i mechaniczne – czym się charakteryzują? 

Ołówek automatyczny oraz mechaniczny posiada metalową lub plastikową obudowę, z której wysuwany jest rysik o stałej grubości. Grafit w ołówku automatycznym jest wysuwany za pomocą prostego automatu na sprężynie, z kolei ołówek mechaniczny korzysta z popychacza w postaci zawleczki. Oba rozwiązania są szczególnie wygodne do projektów, w których chcemy uzyskać taką samą kreskę niezależnie od postępu pracy. Nie ma konieczności stałego ostrzenia rysika. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych ołówków, także w przypadku ołówków automatycznych i mechanicznych można wybierać wkłady grafitowe o różnym poziomie twardości. Skala twardości zaczyna się od H (najtwardsze) i kończy na B (najbardziej miękkie). Im wyższa liczba przy literce, tym wyższy poziom twardości lub miękkości grafitu. Dostępny jest także uniwersalny rysik HB

Czym różni się ołówek mechaniczny od automatycznego? 

Ołówki automatyczne i mechaniczne są wygodne do codziennego pisania lub wykonywania rysunków technicznych. Ich duża szczegółowość sprawdza się także do rysunków o małym formacie lub szkicowania bardzo małych detali. Ołówki mechaniczne i automatyczne nie nadają się natomiast do cieniowania dużych rysunków, ponieważ z rysikiem o małej średnicy zajmuje to znacznie więcej czasu. Wymienny ołówek mechaniczny działa na podobnej zasadzie co automatyczny. Różnicę stanowi sam sposób wysuwania się rysika z obudowy. W teorii ołówek automatyczny to ten najwygodniejszy, ponieważ charakteryzuje się najprostszą obsługą. W ołówku automatycznym rysik wysuwa się sam pod wpływem nacisku, dzięki wbudowanej sprężynie. W ołówku mechanicznym, gdy zetrzemy wystającą część wkładu grafitowego, należy nacisnąć element popychający rysik, aby wysunęła się jego dalsza część. 

Atuty ołówków automatycznych i mechanicznych 

Główny atut ołówków mechanicznych i automatycznych to fakt, że krawędź grafitu w ołówku jest tak samo ostra na każdym etapie rysunku. Brak konieczności strugania ołówka automatycznego lub mechanicznego ma istotny wpływ na wystarczalność jego wkładów, ale również jakość rysunku i czas poświęcony na prace kreślarskie. Przez długie lata można zachowywać obudowę wraz z mechanizmem, na bieżąco uzupełniając wkład do ołówka automatycznego. To duża zaleta dla osób, które przyzwyczaiły się do długości oraz kształtu obudowy swojego ołówka, mając już do niego wprawioną rękę.  

Rysiki do ołówków automatycznych i mechanicznych można dokupować w wielosztukowych opakowaniach, które nawet przy codziennym użytkowaniu wystarczają na wiele miesięcy rysowania, szkicowania bądź pisania. W przeciwieństwie do ołówków drewnianych ołówki automatyczne charakteryzuje mniejsza łamliwość. Co więcej, nawet jeśli wkład ulegnie złamaniu, łatwo można wymienić go na nowy, nie pozbywając się przy tym obudowy ołówka. Nie ma takiej możliwości, gdy to ołówek drewniany upadnie i połamie się w środku. Wówczas wiąże się to z zakupem całkowicie nowego egzemplarza. W przypadku ołówków mechanicznych i automatycznych można mieć stale ulubiony ołówek o idealnej długości oraz kształcie, do których przyzwyczaiła się ręka. 

Zastosowanie ołówków automatycznych i mechanicznych 

Wiele osób wybiera ołówek automatyczny do szkicowania. Akcesorium to sprawdza się świetnie w szczególności do budowy kontrastu w małych elementach rysunku. Najlepiej wybierać ołówki automatyczne do rysowania o optymalnej grubości 0,7-0,9 mm. Jest ona bardzo precyzyjna, ale jednocześnie rysik nie jest na tyle cienki, aby drapać papier. Grafit do ołówka automatycznego o takiej średnicy jest na tyle szczegółowy, że idealnie nadaje się do robienia podrysów detali architektonicznych lub skomplikowanych rysunków geometrycznych. Z tego powodu ołówek automatyczny 0,7 mm to popularne narzędzie wśród studentów architektury. Automatyczny mechanizm wysuwania rysika skraca czas, którego nie trzeba przeznaczać na struganie. Taka właściwość może okazać się użyteczna na przykład podczas egzaminu z rysunku.  

W zależności od zastosowania ołówka mechanicznego lub automatycznego do wyboru pozostają rysiki o różnych średnicach, ale także twardości. Dla uzyskania jak najdrobniejszej kreski można wybrać nawet ołówek automatyczny 0,3 mm. Z kolei w celu nakreślenia nieco grubszej kreski lepiej sprawdzi się ołówek automatyczny 1 mm albo ołówek automatyczny 2 mm. Należy pamiętać, że twardy ołówek w połączeniu z małą średnicą grafitu może drapać papier i nie nadaje się do cieniowania. Z tego powodu w przypadku ołówków z rysikami o mniejszej średnicy warto wybierać modele o mniejszej twardości, na przykład B2. Z kolei grubsze ołówki automatyczne lub mechaniczne mogą mieć wyższą twardość, jak HB albo nawet 2H.  

Jak dbać o ołówek mechaniczny i automatyczny? 

Posługując się ołówkiem mechanicznym lub automatycznym, należy unikać zbyt mocnego nacisku na papier, aby nie złamać rysika. Z czasem właściwość tę można postrzegać jako atut, ponieważ wiąże się ona ze swobodniejszym operowaniem dłonią podczas pisania lub rysowania bez nadmiernego wysiłku. Podobnie jak w przypadku ołówków drewnianych rysik w ołówku mechanicznym lub automatycznym może ulec złamaniu, jeśli akcesorium upadnie lub zostanie uderzone. Z tego powodu po zakończeniu korzystania z ołówka najlepiej wyjąć rysik z obudowy i schować go do specjalnego opakowania. Pozwoli to uniknąć ryzyka jego uszkodzenia na skutek wstrząsów lub uderzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *