Jaką niszczarkę wybrać do domu a jaką do biura?

Niszczarki to urządzenia od dawna używane w biurach, pozwalające łatwo i szybko pociąć na paski nawet dużą liczbę dokumentów. Ich popularność jeszcze bardziej wzrosła po prowadzeniu Ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Aby uniknąć dotkliwych kar za nieumyślne udostępnienie nieuprawnionym podmiotom danych osobowych, niszczarki dokumentów stały się powszechnie używane nawet w firmach, które wcześniej nie przejmowały się poufnością. Co więcej, rosnąca w społeczeństwie świadomość bezpieczeństwa sprawiła, że tego typu urządzenia zaczęły cieszyć się większym zainteresowaniem także wśród osób prywatnych. Domowa niszczarka do papieru pozwala pozbyć się zalegających papierów, jak stare faktury lub wyniki badań, w sposób uniemożliwiający ich odczytanie. W sklepach dostępnych jest wiele modeli niszczarek do dokumentów, przeznaczonych zarówno do profesjonalnego, jak i domowego użytku. Przed zakupem warto wiedzieć, które parametry mają znaczenie i dlaczego. Przygotowany przez nas artykuł powinien pomóc w wyborze odpowiedniego urządzenia w zależności od zastosowania.

Czym różnią się niszczarki domowe od biurowych?

Ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale mogą też wynosić kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Decydują o tym różne czynniki, jak wielkość pojemnika, rodzaj silnika, typ noży tnących czy poziom zabezpieczeń. Ten najdroższy sprzęt jest, oczywiście, przeznaczony dla firm, które muszą niszczyć dużą liczbę dokumentów. Wówczas potrzebny będzie jak największy pojemnik, najbardziej wydajny silnik, a także zwiększony stopień poufności.

Niszczarka do domu czy nawet mniejszego biura, nie musi być produktem najwyższej klasy. Najtańsze i najprostsze urządzenia doskonale sprawdzają się przy niedużej liczbie papieru. W zależności od modelu będzie to około 30-50 arkuszy dziennie. Dla większej liczby dokumentów tego rodzaju urządzenia nie są zalecane, ze względu na niewielką prędkość pracy, przez co niszczenie staje się zbyt czasochłonne. W warunkach domowych nie ma to większego znaczenia, ponieważ z niszczarki korzysta się najwyżej kilka razy w roku. Jednak w przypadku biur, w których każdego dnia trzeba niszczyć setki kartek, powinno się wybrać sprzęt z mocniejszym silnikiem.

Czy wielkość niszczarki do papieru ma znaczenie?

Rozmiar tego urządzenia zależy najczęściej od dwóch parametrów: pojemności kosza na ścinki oraz szerokości wejścia na dokumenty. Taki sprzęt, jak niszczarka domowa, czasem w ogóle nie ma własnego pojemnika, a w większości modeli jest on niewielkich rozmiarów, mieszczących do 15 litrów. W przypadku niszczarek biurowych takie rozwiązanie byłoby niepraktyczne. Z reguły pojemników nie opróżnia się po każdym użyciu, ale zbiera się w nich nawet ścinki z kilku dni. Ma to dodatkową korzyść – w koszu mieszają się fragmenty większej liczby dokumentów, dzięki czemu odczytanie ich staje się praktycznie niemożliwe. Typowa niszczarka do biura wyposażona jest w pojemnik o pojemności od 20 do 80 litrów, choć zdarzają się jeszcze większe. Jeśli zaś chodzi o szerokość wejścia, to niszczarka do domu zazwyczaj przystosowana jest do pojedynczego wkładania kartek w rozmiarze A4. Biurowe niszczarki dokumentów mają większe wejście, umożliwiające niszczenie większych arkuszy, często wielu naraz. Najbardziej wydajne urządzenia są w stanie pociąć na paski jednocześnie nawet kilkadziesiąt dokumentów. Wielkość zależy także od rozmiarów silnika oraz obecności różnych dodatkowych układów, które polepszają jakość użytkowania.

Niszczarka do dokumentów a bezpieczeństwo

W przypadku różnego rodzaju przedsiębiorstw, organizacji, placówek medycznych czy urzędów niezwykle istotne jest to, aby nikt nieupoważniony nie mógł odczytać wyrzuconych dokumentów, zawierających dane osobowe i medyczne lub tajemnice firmowe. Niszczarka do papieru w takim miejscu powinna mieć jak największy stopień poufności. Określa się go za pomocą wprowadzonej w 2012 roku normy DIN 66399. Wyróżnia ona trzy klasy ochrony danych, a także siedem poziomów wymagań dotyczących niszczenia dokumentów. Im wyższy poziom bezpieczeństwa, tym mniejsza szerokość oraz długość ścinków. Średnie poziomy dotyczą informacji wrażliwych i poufnych, najwyższe – danych tajnych. Tego typu dokumentacja znajduje się raczej tylko w posiadaniu firm i instytucji, dlatego niszczarka dokumentów domowa nie musi zapewniać wysokiego poziomu poufności. Jednak w szerokiej ofercie tych urządzeń można znaleźć też mniejsze modele z ostrzami tnącymi na cieńsze paski niż standardowe modele.

Niszczarka do dokumentów– na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy stoi się przed wyboremniszczarki do domu, czy do biura, warto przyjrzeć się bliżej jeszcze kilku parametrom. Na pewno nie bez znaczenia jest poziom hałasu. To istotne przede wszystkim w przypadku niszczarek biurowych, ponieważ dłuższy czas pracy przy głośnym urządzeniu może być bardzo uciążliwy dla pracownika. Powszechnie dopuszcza się dźwięki na poziomie do około 50 dB. Uznaje się, że przekroczenie 65 dB wpłynie negatywnie na samopoczucie oraz wydajność osoby pracującej w takim hałasie. Ponieważ te najbardziej wydajne urządzenia mają potężne, głośne silniki, należy upewnić się, że są odpowiednio wytłumione. Informacja o poziomie hałasu musi być zawarta na opakowaniu. Niszczarka do papieru domowa może pracować głośniej, ponieważ z reguły korzysta się z niej rzadko, najwyżej przez kilkadziesiąt minut.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Większość niszczarek działa automatycznie, od razu po włożeniu kartki. Niektóre modele zaczynają i kończą pracę dopiero po naciśnięciu przycisku. Przydatna opcja to czujnik termiczny, który wyłącza urządzenie w przypadku nadmiernego nagrzania silnika. Dodatkowe zabezpieczenia przed dziećmi oraz zwierzętami to bardzo pożądana funkcja w przypadku niszczarki do domowego użytku.

Przed wyborem sprzętu warto dokładnie zapoznać się z ofertami różnych, najbardziej renomowanych producentów. Dobrze też przeczytać przed zakupem opinie o niszczarkach do papieru i informacje o konkretnych modelach. Następnie wystarczy kupić produkt, który najlepiej sprawdzi się do konkretnego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *