Jak zadbać o dobre warunki w biurze ?
Spis treści:
Ergonomia w miejscu pracy
Odpowiednie oświetlenie biura
Wentylacja i klimatyzacja
Akustyka w biurze a BHP
Jednym z obowiązków pracodawcy staje się zapewnienie właściwego stanowiska do pracy biurowej, odznaczającego się wysoką ergonomią, odpowiednią temperaturą oraz pełnym oprzyrządowaniem uzależnionym od rodzaju wykonywanej pracy. Jak zatem przygotować pomieszczenie stałej pracy, mając zarazem na względzie przepisy BHP w biurze? Zapraszamy do lektury poradnika, dzięki któremu organizacja stanowiska pracy biurowej stanie się o wiele łatwiejsza.
Organizacja stanowiska pracy biurowej
Istnieje kilka podstawowych elementów idealnego stanowiska pracy, które przedsiębiorca musi uwzględnić w procesie wyposażania swojego biura. Podstawą staje się tutaj zakup wysokiej jakości biurka z blatem dopasowanym do wzrostu pracownika. Można na rynku znaleźć blaty z regulowaną wysokością, które zagwarantują najlepsze warunki do pracy, przekładające się na przyjmowanie przez pracowników zdrowej pozycji siedzącej. Biurko do stanowiska komputerowego powinno umożliwiać wsunięcie się fotela pod blat, pozwalając na oparcie na nim nadgarstków lub łokci.
Uzupełnieniem biurka pozostaje fotel z kółkami, podłokietnikami i odchylanym oparciem, mający największy wpływ na pozycję pracownika i generowane przez nią obciążenia dla odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Fotel musi swobodnie się obracać w zakresie 360 stopni, a jego rozwiązania konstrukcyjne powinny uwzględniać szereg zaleceń medycznych dotyczących pozycji siedzącej. Zbyt głębokie siedzisko może wygląda dostojnie, jednak powoduje ucisk naczyń pod kolanami, a także częste zmiany pozycji i niewykorzystywanie oparcia podczas pracy. Dlatego w pracy biurowej nie należy korzystać z foteli gabinetowych lub menadżerskich, lecz zakupić sprzęt o jak najlepszej ergonomii. Oparcie wyposażone w zagłówek stanowi fundament odciążenia dla kręgosłupa, dlatego tak istotny pozostaje wybór najlepszego możliwego fotela.
Bardzo przydatny okaże się również podnóżek z regulowaną wysokością i kątem ustawienia. Zapewni właściwy odpoczynek dla nóg podczas pracy, stymulując krążenie podczas długotrwałej pozycji siedzącej.
Za komfort pracy odpowiada także właściwa organizacja okablowania i umiejscowienie dodatkowego sprzętu. Funkcjonalne biura powinny posiadać otwory na odprowadzanie kabli, dzięki którym będzie możliwa ich odpowiednia organizacja. Wszelkie akcesoria biurowe, takie jak niszczarki, drukarki, skanery, powinny być dostępne blisko stanowisk pracy i występować w ilości dostosowanej do liczby pracowników.
Wobec organizacji stanowisk pracy w biurze ustawodawca przewidział również wiele zasad BHP, o których wspomnimy w dalszej części artykułu. Warto pamiętać, że zapewnianie właściwej ergonomii stanowiska i spełnianie przepisów BHP w biurze to nie tylko wymóg prawny, lecz zabiegi organizacyjne mające bezpośredni wpływ na efektywność i zdrowie pracowników.
Pomieszczenie stałej pracy
Pod pojęciem pomieszczenia stałej pracy należy rozumieć miejsce, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny. Pracodawca ma obowiązek zapewnić tu bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Poszczególne rozwiązania technologiczne mające zagwarantować osiągnięcie tego celu wykazują ścisłą zależność od specyfiki danej działalności. Tu jednak zajmujemy się przestrzenią biurową, która w dużej mierze wypracowała standardy sprzętowe i technologiczne. Zasady BHP w pracy biurowej wskazują, że pomieszczenia stałej pracy muszą przewidywać właściwe oświetlenie, zarówno sztuczne, jak i naturalne. To dlatego biura najczęściej kojarzą się z dużą przestrzenią wypełnioną światłem dziennym z ogromnych okien. Projektując przestrzeń biurową, nie można jednak przesadzić z nasłonecznieniem. Dlatego konieczne będzie stworzenie systemu zasłon lub rolet, które w szybki sposób ograniczą ilość światła docierającego do biura.
Kluczowym aspektem będzie również właściwa wymiana powietrza i utrzymywanie wilgotności na odpowiednim poziomie. W tym celu idealnie sprawdzą się nawilżacze powietrza, przeżywające rozkwit popularności w okresie jesienno – zimowym.
Optymalna temperatura w biurze
Warunkiem efektywnej pracy jest również utrzymanie optymalnej temperatury w biurze, zapewnianej przez klimatyzację, wentylację oraz system ogrzewania. Duża powierzchnia okien może w lecie powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Dlatego standardem większości biur będzie wyposażenie ich w urządzenie klimatyzacyjne, pozwalające dostosować temperaturę do preferencji użytkowników. Dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, jaka temperatura w biurze będzie najlepsza, z pomocą przychodzą przepisy BHP określające wyraźnie ten parametr. W pomieszczeniu biurowym temperatura powietrza nie może być niższa niż 18 stopni, która została uznana za próg komfortowego przebywania. Mowa tu oczywiście o temperaturze absolutnie minimalnej. Większość osób preferuje nieco wyższe wartości. Zatem jaką temperaturę w biurze możemy uznać za optymalną? Badania pokazują, że organizm człowieka najlepiej pracuje w temperaturach w zakresie 20 – 23 stopni. Wyższe wartości dają niektórym pracownikom większy komfort, lecz wiążą się także z nadmiernym wysuszaniem powietrza. Suche powietrze rodzi z kolei dodatkowe problemy w postaci nasilonego unoszenia się kurzu, bakterii i roztoczy, które powodują alergie i problemy z układem oddechowym.
Przepisy BHP w biurze
Oprócz wspomnianych powyżej czynników, takich jak wyposażenie stanowiska pracy i temperatura w biurze, przepisy BHP w biurze dotykają również sfery właściwej organizacji przestrzeni biurowej dla każdego pracownika. Wymiary biura muszą uwzględniać te wymogi, które jednoznacznie stwierdzają, że na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych kubatury pomieszczenia i nie mniej niż 2 metry kwadratowe wolnej powierzchni podłogi. Wysokość pomieszczenia nie powinna być niższa niż 3 metry.
Dla przepisów BHP w biurach niezwykle ważną kwestię stanowią zabezpieczenia przeciwpożarowe. W pomieszczeniu biurowym dla pracowników należy koniecznie uwzględnić i właściwie oznakować wyjścia ewakuacyjne, a także umieścić w łatwo dostępnym miejscu sprzęt przeciwpożarowy w postaci gaśnic. Pojemność i ilość gaśnic musi uwzględniać kubaturę pomieszczenia. Ich niezawodność zależy od okresowych kontroli, o których nie wolno zapominać. Pomieszczenia biurowe powinny być wyposażone w systemy wykrywające zadymienie, pozwalające na automatyczne wszczęcie alarmu i rozpoczęcie ewakuacji.
Aranżacja przestrzeni biurowej od zera to proces pełen wyzwań, wymagający wiedzy z zakresu prawa pracy i BHP. Jest to jednak jednorazowa inwestycja, a komfort i zdrowie pracowników przekłada się na ich koncentrację w wykonywanie codziennych zadań. Warto zatem podjąć wysiłek i dokonać pełnego wyposażenie biura w funkcjonalne rozwiązania, które przekształcą zwykłe pomieszczenie w profesjonalną przestrzeń, gdzie praca będzie przyjemnością.