Czy istnieje ołówek idealny? Rodzaje ołówków i oznaczenia – Liberty

Jeden ołówek, milion zastosowań. Towarzyszą nam od zawsze w domu, szkole, pracy jednak czy potrafimy wybrać odpowiednią twardość ołówka do jego zastosowań ?

Stopień twardości ołówka zależny jest od grafitu oraz kaolinu. Większa zawartość grafitu wpływa na miękkość ołówka, natomiast kaolit odpowiada za twardość.

Oznaczenia twardości ołówków.

Twarde ołówki oznaczone są literą H, wśród nich możemy wyróżnić 9 stopni twardości. Litera H mówi o tym, iż ołówek jest najbardziej miękki z twardych ołówków, kolejne oznaczenia H2, H3, H4, H5, H6, H7, H8, H9 informują o większym stopniu twardości. Dzięki twardości rysika nie tępią się szybko, sprawdzą się idealnie do prac technicznych i konturowania.

Ołówki miękkie oznaczone są literą B, która świadczy o najbardziej twardym spośród miękkich ołówków. Ołówki oznaczone symbolem B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9 są bardziej miękkimi ołówkami, które idealnie sprawdzą się do cieniowania. Miękki rysik tępi się znacznie szybciej niż twarde, przez co świetnie sprawdzą się do naniesienia cieni na rysunki. Podczas pisania rysikami o oznaczeniach B7, B8 czy B9, kreska jest zdecydowanie grubsza i ciemna.

Istnieją także ołówki o pośredniej twardości, które nadadzą się idealnie zarówno do pisania jak i do amatorskich rysunków. Pośrednia twardość ołówków oznaczona jest literami F oraz HB.

Dobierz odpowiednie narzędzie do Twoich potrzeb. Największy wybór ołówków tradycyjnych oraz automatycznych znajdziesz w sklepie LIBERTY klikają tutaj

Pamiętaj, Twoje zamówienie dostarczymy za darmo także do Wrocławia i okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *